Çelik Saat

448 ürün listelendi.
  • Erkek Saat
  • Kadın Saat
  • Unisex Saat
Karşılaştır
Filtreleme

Saat Modelleri ve Çeşitleri


Gelişen teknoloji zamanın öğrenilmesini kolaylaştıran saat modellerinin tasarlanmasını ve işlevsel özelliklerle donatılmasını mümkün hale getirmiştir. Kaliteli, şık ve fonksiyonel detayların hâkim olduğu seçenekler, farklı tarzlara hitap eder. Yenilikçi modeller klasik, sportif ya da dijital özelliklere sahip olabilir. Zamanın takibi bakımından pratiklik sunan olan kol saatleri hem şık hem de özgün ve kullanışlı dizaynları ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Saat modelleri kullanım alanlarına ya da amaçlarına göre şekillenen zengin tasarım çeşitliliğine sahiptir. Bayan ve erkek kol saati modelleri, kullanıcıların bulunduğu mekâna veya katıldığı aktiviteye uygun özelliklerde üretilir. Bu sayede klasik, lüks, sportif ve yenilikçi hatlara sahip koleksiyonlar ortaya çıkar.

Keyifle takılan saatlerin kadran, kordon, cam, iç mekanizma gibi detaylarını meydana getiren malzeme ve işçilik kalitesi oldukça önemlidir. Sağlam ve dayanıklı materyallerden üretilen saat çeşitleri için uygulanan dizayn teknikleri ise kullanıcıların tercih aşamasını etkiler. Kullanıcıların zarif birer aksesuar olarak ilgi gösterdiği modelleri uzun süre takması ise ürünlerin sağlam ve dayanıklı olmasına bağlıdır. Dijital modellerden akıllı tasarımlara, sportif seçeneklerden analog saatlere kadar geniş bir yelpazeye uzanan saat çeşitleri, günün her anında zamanı kontrol etmeye yardımcı olur.


Dijital Saat


Günlük ve sosyal yaşamda sıkça tercih edilen modellerin başında gelen dijital saatlerde akrep, yelkovan ve saniye göstergesi olan parçalar yoktur. Kolay bir şekilde zamanın kontrol edilmesine imkân veren dijital saat çeşitleri, pratik kullanım avantajı sağlar. İç mekanizmada bulunan kristal taş, saniyelik bir titreşim oluşturur. Bu sayede otomatik yöntemle işleyen dijital bir çalışma şekli ortaya çıkar. Dijital saatlerin diğer bir özelliği ise saniye hareketinin duyulmadığı sessiz çalışma sistemidir. Okul ortamının yanı sıra sportif faaliyetler ve outdoor aktiviteleri sırasında tercih edebileceğiniz modeli, geniş ürün yelpazesinden seçebilir, arzu ettiğiniz kombin tarzına uygun bir aksesuar türüne kavuşabilirsiniz.


Analog Saat


Saat kadranı üzerinde yelkovanın ve akrebin yer aldığı analog saatler, klasik zamanlama ihtiyacı için ideal bir seçenek olabilir. 16 yüzyılda tasarlanan analog saatlerin çalışma şekli mekaniktir. Pil yardımıyla çalışan ürünler kronometre, takvim ve alarm gibi pek çok fonksiyonel özelliklere sahiptir. Farklı kordon tasarımları ile klasik ve şık bir görünüm sergileyen analog saat modelleri, uzun süreli kullanım beklentilerini karşılayarak yoğun beğeni kazanır. Ayrıca zaman kavramını yelkovan ve akrep üzerinden anlaşılmasını keyfe dönüştüren analog saat alternatifleri, görsel zarafetiyle de kullanıcıların ilgi odağı olur. Yenilikçi çizgilerin eşlik ettiği geniş koleksiyonda pirinç, hasır, silikon ya da deri kordon ile öne çıkan modeller yer alır. Ayrıca mavi, siyah, bordo, pembe, sedef, turkuaz renklerin yanı sıra gümüş, altın ve pırlanta işlemeli alternatifler de vardır.


Klasik Saat


Sadeliğin ve zarafetin en saf halini temsil eden klasik saat tasarımları, malzeme ve işçilik kalitesinin artmasıyla birlikte ihtişamlı birer aksesuara dönüşür. İş hayatında, özel günlerde ve günlük hayatta sıkça kullanılan modeller, birçok kullanıcının olmazsa olmazları arasındadır. Klasik modeller genellikle çanta, ayakkabı, kemer ve takı seçenekleriyle mükemmel uyum sağlar. Mekanik çalışma prensibine sahip klasik saat seçkisinde, üzerinde takvim ve kronometre özelliği bulunan tasarımlar da mevcuttur. Tarzınızda sadelik ve estetik ön planda ise akreple yelkovanın eşlik ettiği şık modellere yönelebilirsiniz. Renk ve kullanılan materyal bakımından oldukça zengin olan klasik saat koleksiyonunu inceleyerek zevkli tercihler yapmanız olanaklıdır.


Spor Saat


Farklı özellikleri barındıran spor saat çeşitleri, yenilikçi stilleri ile her yaştan kullanıcıya hitap eder. Sportif modeller, kadın ve erkek kullanıcıların zevklerine özel tasarımların yanı sıra unisex seçenekleriyle de pek çok ortama uyum sağlar. Günlük hayatta tarzınızı yansıtan spor saat modelleri, dış ortam aktivitelerinin vazgeçilmez eşyaları arasındadır. Ürünlerin kordon bölgesindeki tasarım detayları oldukça dikkat çekici ve yaratıcı şekilde hazırlanır. Hasır veya silikon materyallerin kullanılması ise göz alıcı modellerin ortaya çıkmasında etkili olur. Spor saat çeşitlerinde kronometre, sayaç, takvim gibi özellikler de mevcuttur. Ayrıca birçok detayı, analog saat mekanizmasıyla aynı olan sportif aksesuarlarda gün isimleri, kronometre ve sayaç kısımları bulunan dijital göstergeli alternatifler de mevcuttur.


Otomatik Saat


Otomatik saatlerin geçmişi 18. yüzyıla kadar uzanır. Nostaljiye vurgu yapan otomatik saatler, içerisinde yer alan rotorun hareketi ile enerji toplar. Kullanıcıların hareketlerine bağlı olarak dönmeye başlayan rotor, böylelikle saatin çalışması için gereken enerjiyi depolar. Hareket enerjisi ile çalışan saat mekanizması, uzun ömürlü deneyimler için oldukça elverişlidir. Düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması ise zamanın doğru olarak gösterilmesine olanak verir. Pil gerektirmeyen otomatik saat çeşitlerinde kurma işlemi yapılarak saatin hatasız çalışması sağlanır. Zengin renk ve tasarım özellikleriyle tüm tarz sahiplerine hitap eden modelleri inceleyerek şık bir otomatik saate sahip olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.


Akıllı Saat


Yaşamın pek çok alanında teknolojik cihazlarla iç içe olmayı sağlayan akıllı saatler, günlük hayatınıza konfor katar. Modern tasarım teknikleriyle şekillenen tasarımlar, akıllı cihazlar ile eşleşerek kullanıcıların pek çok uygulamasına hız kazandırır. Böylece mesaj okuma, arama yapma, çağrı kabul etme, konum izleme ve telefonu yönetme gibi birçok özellikten yararlanabilirsiniz. Zamandan tasarruf sağlayan akıllı saat modelleri, yeni nesil konforla tanıştıran aksesuar özelliğine sahiptir. Zamanın hızlı akışına ayak uydurmanızı sağlayan modellerde, tarih ve alarm gibi klasik uygulamaların yanı sıra üstün teknolojik özellikler bulunur. Kalori, nabız hızı, uyku takibi, kalp atış hızı, adım sayısı ve daha pek çok veriye bu sayede ulaşabilirsiniz. Hem renkli hem de sade tarzlarda üretilen akıllı saat tasarımları, bayan ve erkek kullanıcıların günlük uygulamaları pratikleşir. Zaman takibini işlevsel boyuta ulaştıran akıllı saatler, sportifliğin ve şıklığın bir arada olduğu aksesuarlar olarak kombinlerinizin ayrılmaz bir parçası olmaya adaydır.


Mekanik Saat


Kurmalı sistemle çalışan mekanik saatler, mekanizmanın içindeki yaylar vasıtasıyla ihtiyacı olan enerji ivmesini yakalar. Pile ihtiyaç duyulmayan modellerin çalışma prensibinde, hata payı sıfıra yakındır. Saat içerisinde bulunan tüm parçaların ahenkle çalışması sayesinde hassas ve bir o kadar da sorunsuza yakın bir çalışma performansı açığa çıkar. Analog yöntemle zamanın hesaplanmasını ve kontrolünü mümkün hale getiren mekanik saat modelleri, tarz sahiplerinden yoğun beğeni alır. Mekanik saat koleksiyonunda, iç mekanizmayı gözler önüne seren etkileyici tasarımlar da vardır. Saat meraklıları için cazibeli bir özellik olan bu görünüm, stilinde fark yaratmayı sevenler için oldukça önemlidir.


Saat Markaları


Dünyanın önde gelen saat markaları hem kalite hem de tasarım yönünden kullanıcıların ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap veren modeller geliştirir. Sektörün öncüsü ve lideri pozisyonunda önemli yere sahip olan Casio, saat kelimesiyle özdeşleşen markaların başında gelir. İlk kol saati üretimi ile 1983’te sektöre giriş yapan Japon firması, üstün kalitede geliştirdiği dijital saatleriyle pozisyonunu korur. Spor malzemeleri ve çeşitli aktivite ekipmanları üreticisi olarak global pazarda yıllardır kabul gören Birleşik Krallık merkezli Slazenger ise saat modelleri tasarladığı günden beri hem kaliteli hem de güvenilir olmayı başarır. Yenilikçi ve elegant tarzın duayenleri arasında öne çıkan Rado yüksek teknoloji unsurları eşliğinde erkeklere ve kadınlara özel koleksiyonlar tasarlar. Lüks tasarım detaylarının hâkim olduğu modellerde, oldukça değerli bileşenler kullanan markanın saatleri, duruşunda fark yaratmak isteyenlerin seçimi olabilir. Kaliteyi şıklıkla harmanlayan saat üreticisi Tissot, sektörde bir asrı geride bırakan tecrübesiyle faaliyet gösterir. Geleneksel çizgileri, modern dizayn teknikleriyle buluşturan marka yenilikçi bir sentez anlayışı ortaya koyar. Bu sayede moda tutkunlarının vazgeçilmezlerinden olan klasik, ikonik ve retro akımlarına vurgu yapan özgün bir koleksiyona imza atar. Yenilikçi teknolojinin tasarım detaylarında hayat bulduğu özel konseptini, saat meraklılarıyla bir araya getiren Longines her yaştan ve zevkten kullanıcının favorisi olmayı hak eden anlayışıyla dikkat çeker.


Kadın Saat Modelleri


Kadınların gündelik, çalışma, spor ya da özel yaşamında ayrı bir öneme sahip olan saat tasarımları, değişen ihtiyaçlara ve zevklere hitap edecek nitelikte geliştirilir. Klasik dizaynların zarif ve kullanışlı yapısı ile yakalayabileceğiniz ahenk, rahat hissetmek istediğiniz her ana eşlik eder. Ayrıca giyim tarzınızda eşsiz bir detay yaratmak isterseniz klasik saatler ile mükemmel kombinler yaparak şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. Sportif saat tasarımları ile sosyal yaşamın keyfini çıkarabilir, amatör ya da profesyonel aktiviteleri konforla buluşturabilirsiniz. Lüks ve elegant markaların tasarımları ise seçkin davetlerin ve elit mekanların gözdesi olmanız bakımından oldukça etkilidir.  


Erkek Saat Modelleri


Modayı yakından takip eden erkekler, özel üretim saat koleksiyonlarına yönelebilir. Tarzınıza yön veren detayların hâkim olduğu tasarımlar sayesinde bulunduğunuz her ortamda sıra dışı bir etki yaratabilirsiniz. Enerjik duruşunuzu tamamlayan sportif modeller ise her koşulda rahat ve olabildiğince özgür hissetmenize imkân verir. Yenilikçi teknolojiler kullanılarak geliştirilen eşsiz tasarımlar ile giyim tercihinizi öne çıkaran bir stil yaratabilir, elegan saat dizaynlarını tercih ederek özgün bir imaj sergileyebilirsiniz. Sportif yaşamın içine dahil olanlar spor satlerin ayrıcalıklarını, faaliyetlerine uygun biçimde kişiselleştirebilir. Dijital yaşamın içerisinde aktif rol oynayan erkekler ise akıllı saatlerin yer aldığı zengin ürün koleksiyonunu değerlendirebilir.  


Saat Fiyatları


Saat fiyatları her zevke ve bütçeye hitap eden çeşitliliğe sahiptir. Kullanıcıların ihtiyacı doğrultusunda belirledikleri modeller hem şık ve kullanışlı hem de sağlam ve dayanıklı tasarımlarıyla dikkat çeker. Markaların kalite ve hizmet politikalarına göre belirlediği fiyat aralıkları teknoloji, tasarım ve işçilik detaylarına bağlı olarak şekillenir. Yenilikçi dizayn ve üstün teknoloji uygulamaları ile konseptine yön veren markaların fiyatları ise tasarımların kalitesi doğrultusunda orta veya üst skalada seyreder. Estetik görünüm tercihlerine ve değişen tarzlara yaraşır bir imaj yansıtan saat tasarımları, fiyat yönünden değişkendir. Ayrıca model geliştirme ve üretim sürecinde kalite, işlevsellik ve dayanıklılık arttıkça ürün maliyeti de yükselir. İhtiyacınıza ve zevkinize uygun saat modelleri arasından bütçenize en uygun fiyat alternatiflerini değerlendirebilir, beklentilerinize hitap eden seçeneğe kolaylıkla sahip olabilirsiniz.


Saat Alırken Nelere Dikkat Etmeli?


Kol saati tercihi yaparken hem kalite ve şıklık hem de işlevsellik ve pratiklik gibi pek çok unsur kullanıcılar için önem taşır. Zamanın doğru bir şekilde kontrol edilebilmesi ve özel bir aksesuar olarak tercih edilen saatlerin seçiminde şu hususlara dikkat etmek gerekir:

·       Saat alma nedeninizi belirlemek verimli bir kullanım ortaya çıkarır. Bir aksesuar olarak ya da karakteristik bir imaj çizmek üzere tercihte bulunmanız mümkündür.

·       Doğa koşulları ya da gündelik hayatta yaşanan anlık durumlar karşısında sağlıklı ve uzun ömürlü kullanım performansı açısından, su geçirmezlik özelliğine sahip modeller değerlendirilebilir.

·       İhtiyacın ve beklentinin uzun süreli karşılanması için kaliteden ödün vermeyen, güvenilir markaların tercih edilmesi önemlidir.

·       Beğendiğiniz modeller arasından karar verirken bütçe planlaması yapabilir, bu sayede hem zevkli hem de ekonomik seçimler gerçekleştirebilirsiniz.

·       Spor, klasik, teknolojik ya da diğer saat çeşitleri arasından tercihte bulunurken hem stilinizi yansıtan hem de fiziksel özelliklerinizle uyumlu modelleri değerlendirmeniz mümkündür.

·       Kadran büyüklüğü, su geçirmezlik, kayış yapısı, tarih, kronometre, pilsiz çalışma gibi farklı özelliklerin dikkate alınması ise kol saatinin kullanım performansını öne çıkaran unsurlardır.


Doğru Saat Kullanımı Nasıl Olmalı?


Kadın erkek herkesin severek taktığı kol saati için çoğunlukla kafa karışıklığı yaratan durum şudur: "Kol saati hangi kola takılır? Doğru kullanım nasıl olmalıdır?" Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişse de genel itibari ile saatin sol kola takıldığı görülür. 1800 yılların sonuna doğru ortaya çıkan kol saatinin bir süre sonra doğru kullanımı hakkında merak edilen hususlar söz konusu olmuştur. Şık ve gösterişli bir aksesuar olan saati kullanım şeklinin 19 yüzyılda askerler tarafından belirlendiği göze çarpar. Bu nedenle sağ elleriyle silah kullanan askerlerin, kol saatini sol el bileğine taktıkları görülür.

Kol saati kullanımının yaygınlaşması ile beraber sol kola takma zorunluluğu ortadan kalkar. Buna bağlı olarak pek çok kullanıcının kol saatini, sık kullanmadığı bilek tarafına taktığı görülür. Günlük yaşamda, sportif faaliyetlerde, iş ya da eğitim hayatında yoğun biçimde tercih edilen aksesuarlar akıllı, dijital, analog, otomatik ve mekanik olmak üzere farklı özelliklere sahiptir. Kullanım amaçlarına göre şekillenen tasarımlar, işlevsel detayları ile birçok faaliyeti pratik hale getirir.

Akıllı saatlerin sol kola takılması ise telefonların genellikle sağ elde kullanılması ile ilgilidir. Böylece telefonla senkronize işlemleri ve çeşitli uygulamalar kolaylıkla takip edilebilir. Sol elini kullananların, sağ bileğe saat takmaları, rahatlık sağlayan bir durumdur. Bu sayede günlük rutinleri gerçekleştirirken ve yazı yazarken ergonomik kullanım avantajı elde edilir. Uygulamanın tam tersi ise sağ elini kullananlar için geçerlidir. Kol saatini bilek içine takmak, marjinal bir tarz yaratmak isteyenlerin seçimi olabilir. Ayrıca bu durum saatlerin cam kısımlarında oluşabilecek çizilmeleri de önleyebilir. Tasarımları ve özellikleri ile zengin bir konsept meydana getiren kol saati çeşitleri hem kullanım amacına hem de kullanıcı stiline göre farklı şekillerde takılabilir.


Kol Saati Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?


Kol saati aksesuar olarak kullanılmasının yanı sıra günün her anında zamanı yakalayabilmek ya da kontrol altında tutmak tercih edilir. Planlı ve programlı çalışmanıza yardımcı olan kol saati çeşitlerine karar verirken bazı hususları dikkat etmenizde fayda vardır:

·       Saat modeli belirleme hususu, hangi stile sahip olursanız olun, aksesuarın sizi ifade etmesine yardımcı olur. Deri veya metal kordonlu ürünler klasik tarza hitap ederken günlük hayatta spor modellerin yanı sıra analog, akıllı ve dijital saatler kullanılabilir.

·       Cam kalitesi, kol saatlerinin estetik ve şık görünmesini sağlayan bir etkendir.

·       Kol saati seçiminde önemli diğer bir unsur ise modelin bilekle olan uyumudur. İnce ve orta kalınlıkta ölçülen kadın bilekleri ortalama 12-17 cm olurken erkek bilekleri 14-18 cm arasında olabilir. Ergonomik bir saat tercihi yapmak için bileğinizin ölçüsünü dikkate alabilirsiniz.

·       Saat tercihi yaparken kasa kalınlığı da önemlidir 12-18 cm altındaki bilek ölçüsüne kasa aralığı 38-42 milimetre olan modeller tavsiye edilir bilek ölçüsü 18 santimden kalın ise 44 ila 50 mm arasındaki kol saatlerine bakılabilir.

·       Kaliteli ve güvenilir markalar sayesinde etkili performans gösteren ve yıllarca kullanılabilen bir saat modeline sahip olmanız mümkündür.

·       Teknik özellikler zamanı düzenli bir şekilde takip eden saat tutkunlar için vazgeçilmez bir seçenektir.

·       Fonksiyonel tasarımlı kol saati çeşitleri arasında kuvars ve mekanik modeller mevcuttur Çalışma prensipleri bakımından farklılık gösteren tüm kol saati tasarımlarının donanımlı ve çok yönlü kullanıma elverişli olmasına dikkat edilir.

·       Kol saatlerinin tasarımında kullanılan malzeme kalitesi hem sağlık hem de konfor beklentileri bakımından önemlidir. Böylelikle uzun yıllar keyifle kullanabileceğiniz bir seçim yapabilirsiniz.


Saat Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Severek aldığınız kol saatinizi uzun süre kullanabilmek için bakımlarının doğru ve dikkatle yapılması önem taşır. Mekanik saatlerin hassas bir yapıya sahip olması temizlik ve yağlanma işlemlerinin zamanında yapılmasını gerektirir. Karmaşık bir mekanizmaya sahip modellerin bakımı için profesyonel tamir atölyelerine yönelmeniz gerekir. Kurmalı mekanik saatleri ertesi gün aynı saatte ayarlayarak zaman göstergesinden doğru bir şekilde yararlanabilirsiniz Ayrıca kurmalı saatlerin tarih tekerleği yıprandıkça Gece saatlerinde yapılan ayarlamalar, modelin zarar görmesine neden olabilir. Mekanik saatlerin düzenli bir şekilde takılması da mekanizmanın doğru bir şekilde çalışmasına imkân verir.

Kol saati kullanımında özen gösterilmesi gereken diğer bir husus da su geçirmezlik durumudur. Unutulmamalıdır ki suya dayanıklı ürünlerin su geçirmezliği %100 değildir. Fakat dalgıçlara özel tasarlanan kol saatlerinin suya dayanıklılığı maksimum seviyededir. Günlük hayatta taktığınız saatleri, suyla fazla temas ettirmeden kullanmanız dayanıklılık süresini artırabilir. Kol saatlerini suya dayanıklı yapan conta parçası bir süre sonra kurumaya başlar ve kırılgan bir yapıya dönüşür. Kuruyan conta ise suya dayanıklılığının sona ermesine sebep olur. Bunun sonucunda kol saatiniz aşırı soğuktan ve ısıtan etkilenmekle beraber kasa kısmı genişler. Sonuç olarak camda mikro düzeyde oluşan çatlaklardan içeriye nem girebilir Bu durumun oluşmasını önlemek için saatinizin düzenli olarak bakımını yaptırmanız tavsiye edilir.

Saatlerin zemine düşüp hasar görmesi, sportif faaliyetlerdeki hareketler kol saatlerinin hassas yapısına zarar verebilir. Kol saatlerinin temiz kalmasına dikkat edilmelidir. Ürünlerin kayış, kasa, kadran ve cam kısımlarını, deniz suyuna ve çeşitli kimyasallara maruz bırakmamak gerekir. Terleme sonucu ıslanan kayışların bir bez yardımıyla silinmesi ve çıkarılıp havalandırılması önemlidir. Ayrıca saatiniz nemli ise oda içerisinde kurumaya bırakmak faydalı olabilir. Kol saatlerinin uzun ömürlü olabilmesi için güneş ışığına maruz kalmaması gerekir.

Daha Fazla Gör Daha Az Göster